Geçmişin ışığını geleceğe taşıyoruz...

TEKNOLOJİK KULLANIM

MÜZEDEKİ TEKNOLOJİK KULLANIM

Çağdaş müzecilik anlayışını benimseyen ve bu amaçla hareket eden Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün müzeciliğe bakışının ilk örnekleri Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nde görebilirz. Teberrukat eşyalarının sergilendiği müzede yapılan teşhirin çeşitliliği ve zenginliği sergilemenin yanı sıra bilgilendirmenin de önemini vurgulamakta ve müzenin canlı bir öğrenme ortamı halinde getirilmesi anlayışının benimsendiğini yansıtmaktadır.

Ziyaretçilere müze ziyaretinde kullanmaları için el bilgisayarları verilerek sergilenen eserler ve eser grupları hakkında bilgilenmeleri sağlanmaktadır. Elektronik rehber sistemi dediğimiz bu sistem ile ziyaretçilere beş farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça ve Japonca) bilgiler sunulmaktadır. Bu Teknolojiyle birlikte gelen ziyaretçi herhangi bir işlem yapmadan sadece el terminalini eserin altındaki çipe tutmak suretiyle eser hakkındaki bilgiyi kulaklık vasıtasıyla dinleyebilmektedir.

Müze'de yer alan 2 adet keosk aracılığıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün faaliyetleri, eski eser onarımları, diğer vakıf müzeleri ve Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde'ki eserlerle ilgili çok yönlü bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Günümüzde süreki gelişen teknolojik imkanlar vasıtasıyla bilgiye ulaşmanın kolaylığı herkesce bilinmektedir. Müzedeki kiokslarla (dokunmatik bilgisayar) ziyaretçilere; sergilenen eser gruplar, binanın tarihçesi ve eski fotoğrafları, Ankara'daki diğer müzeler ve diğer vakıf müzeleri hakkında bilgiler sunulmaktadır. Yeni neslik çocukların teknolojiye olan yatkınlığı ve müze olarak bizim de hedef kitlemizi önemli bir kesmini çocukların oluşturduğu düşünüldüğünde bilgisayar kullanımının ne kadar isabetli bir bilgilendirme şekli olduğu görülmektedir.

Müzenin giriş kısmında bulunan LCD ekranda Geleneksel Türk El Sanatlarının anlatıldığı belgeseller sürekli olarak gösterilmektedir. Böylelikle dinlenmek isteyen ziyaretçilerin de dinlenirken bilgilenmeleri ve hoş vakit geçirmeleri sağlanmıştır.

Engelli vatandaşların sosyal hayatta karşılaştıkları sıkıntılar göz önünde bulundurularak müzeyi gezmelerinin sağlanabilmesi için engelli asansörü bulunmaktadır. Asansör marifetiyle istediği katta inip istediği salonu gezebilecektir.

MÜZEMİZİN ÖZELLİKLERİ
 • 5 DİLDE
  EL BİLGİSAYARI
 • ENGELLİ
  ASANSÖRÜ VE TUVALETİ
 • BİLGİ
  KİOSKLARI
 • KAFETERYA
  KISMI
 • KONSERVASYON ATÖLYESİ
  HALI YIKAMA HAVUZU
 • PARK
  YERİ